Exkurze 8. ročníku do PrahyHistorie, literatura, výtvarné umění jsou obory lidské činnosti, které se ne vždy těší velkému zájmu dnešních dětí. Proto jsme se rozhodli uspořádat exkurzi do Prahy, během které by se žáci osmých tříd seznámili s konkrétními místy, kterými procházela historie našeho národa, kde se utvářela česká literatura a kde vznikala umělecká díla nejvyšší hodnoty. 20. prosince 2018 jsme navštívili a prohlédli si katedrálu sv. Víta, Starý královský palác s Vladislavským a Sněmovním sálem, Zlatou uličku a věž Daliborku na Pražském hradě. Ačkoliv výhled ze Starých zámeckých schodů na Prahu ve sněhové chumelenici nebyl úplně ideální, rozhodně dodal exkurzi vánoční atmosféru. Po obědě jsme se zastavili na výstavě betlémů v kostele Panny Marie Sněžné a pak už následoval další bod exkurze, který si žáci mohli vybrat podle individuálních zájmů.

Buď to bylo Náprstkovo muzeum s úžasnými expozicemi asijských, afrických a amerických kultur, které vzniklo v době Národního obrození, a je jedinou muzejní institucí v České republice, která se věnuje hmotnému i duchovnímu odkazu neevropských civilizací, nebo to bylo Klementinum, státní knihovna, která zpřístupnila pro prohlídky své historické části – barokní knihovnu a věž s  meridiánovou síní. Kromě historických astronomických přístrojů je zde k nahlédnutí i několik  faksimilií nejvzácnějších rukopisů jako např. Vyšehradský kodex. Při pohledu z věže na starobylé čtvrti – Hradčany, Malou Stranu a Staré Město nám počasí už přálo mnohem víc a výhledy byly opravdu nezapomenutelné.

Co by to bylo za návštěvu předvánoční Prahy bez zhlédnutí staroměstského orloje a  vánočních trhů na Staroměstském náměstí. Kromě toho všeho si ale děti vyzkoušely cestování pražskou hromadnou dopravou, což samo o sobě může skýtat nejedno dobrodružství a dokázaly si, že se zvládnou v Praze neztratit a obstarat si něco k snědku.

Přestože příprava zájezdu stála hodně času, učitelé byli nadšeni, a to je pro vyučující rozhodně ten nejlepší vánoční dárek.K této aktualitě není možno přidávat komentáře.