Den české státnosti ve III. tříděPondělí 27. září přede Dnem české státnosti začalo u třeťáků napínavým pátráním v prostorách školy po osobnosti, k níž se tento státní svátek váže. Díky spolupráci se každé skupince podařilo odhalit jméno knížete Václava, kterého jsme pak po celé dopoledne blíže poznávali. Bez znalosti čtení bychom se tak snadno nepřenesli do dávných dob, kdy svatý Václav žil. Znalost násobilky jsme využili při luštění zašifrované zprávy. Události ze života českého národního světce nás přivedly ke společnému zamyšlení se nad vztahy mezi lidmi a v krátkých scénkách jsme se pokusili odvrátit Boleslava od jeho zrady.  Pak jsme se pořádně proběhli i venku, protože jsme si vyzkoušeli sepsat, co o svatém Václavovi víme, a tyto informace poslat jako depeši. Každý si mohl zhotovit a odnést domů napodobeninu Svatováclavské koruny, jednoho ze symbolů české státnosti, a těšit se na den, jehož význam už pro nás není cizí.K této aktualitě není možno přidávat komentáře.