Dějepisná exkurze do vily TugendhatPrvní říjnový pátek vyrazili žáci IX. B do Brna, aby navštívili slavnou vilu Tugendhat. Během zhruba devadesátiminutové prohlídky prošli zahradu i všechna tři podlaží památky, která je od roku 2001 zapsaná na seznamu UNESCO.  Z horní terasy obdivovali krásný výhled na Petrov a hrad Špilberk. Ve třetím podlaží si prohlédli moderní koupelny a ložnice majitelů Grety a Fritze Tugendhatových, jejich dětí a vychovatelky. To nejpůsobivější však na ně čekalo v hlavním obytném prostoru ve druhém patře – slavná onyxová stěna, křesla Brno a Barcelona, knihovna, zimní zahrada, okna, která se dají celá zasunout nebo kulatý jídelní stůl, u nějž se údajně psaly dějiny. Technicky založení návštěvníci si zase užili skryté prostory, včetně trezoru na kožichy.

A co deváťáky překvapilo a zaujalo nejvíce?

Nejvíce mě překvapilo, že rodina měla na stavbu vily neomezený rozpočet.

Myslím, že onyxová stěna, která přežila válku a další roky díky tomu, že ji zazdili.

Netušil jsem, že tam byla podepsaná dohoda o rozdělení Československa.

Hned na začátku mě překvapilo, že jsme si museli nechat obalit boty fólií z návlekovače. To jsem nikde jinde nezažila.

Nejvíc se nám líbil výhled do zahrady a překvapilo nás, jak byl hlavní obývací pokoj obrovský.

Zajímavě byly řešeny zásuvky, vypínače nebo vestavěná umyvadla.

Šokovalo mě, že vojáci maršála Malinovského vjeli dovnitř vily na koních a z ebenových poliček v knihovně si udělali táborák uprostřed obývacího pokoje.

 K této aktualitě není možno přidávat komentáře.